Офіційний сайт «Токмацької багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування» Токмацької міської ради.

Розділи

Календар

« Серпень 2022 »
Пн 1 8 15 22 29
Вт 2 9 16 23 30
Ср 3 10 17 24 31
Чт 4 11 18 25  
Пт 5 12 19 26  
Сб 6 13 20 27  
Нд 7 14 21 28  

Пошук

Новини

Що таке кір

Що таке кір?

Кір - це гостре інфекційне захворювання з високим рівнем сприйнятливості (контагиозність наближається до 99%), що характеризується вираженою інтоксикацією, підвищенням температури тіла до 40,5С, запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, ураженням кон'юнктиви очей і характерною плямисто-папульозним висипом на шкірі.

Шлях передачі кору – повітряно - крапельний, вірус виділяється у зовнішнє середовище в великій кількості хворою людиною під час кашлю, чхання.

Джерело інфекції - хвора на кір людина в будь-якій формі її прояву, яка заразна для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду (3 дні до катаральних проявів) і 5 днів висипки. З 6 ого дня висипки людина вважається не заразною. Виникає найчастіше у дітей в віці від 2 до 5 років. Дорослі і підлітки, які не хворіли на кір та не отримали щеплення, можуть заразитися так само майже з 100% вірогідністю, а перехворілі - отримують довічний імунітет.

Симптоми кору

Періоди кору:

Інкубаційний період складає в середньому 1-2 тижні, при імунізації він може подовжуватися до 21 дня.

Катаральний період починається гостро. З'являються загальне нездужання, головний біль, зниження апетиту, порушення сну. Температура тіла при важких формах досягає 39-40,5С. З перших днів хвороби відзначають нежить з рясними слизовими, іноді слизисто-гнійними виділеннями, біль в горлі. Розвивається нав'язливий сухий кашель, у дітей він часто стає грубим «гавкаючим», супроводжується осиплістю голосу в ряді випадків стенотичним диханням. Одночасно розвивається кон'юнктивіт з набряком повік, гіперемією кон'юнктив, ін'єкцією склер і гнійними виділеннями, нерідко вранці повіки злипаються, з'являється світлобоязнь. При огляді хворого виявляється одутлість обличчя, почервоніння слизової оболонки ротоглотки, збільшення лімфатичних вузлів, переважно шийних. На 3-5 й день самопочуття поліпшується, знижується температура тіла, але через день знову посилюються прояви інтоксикації. У цей момент на слизовій оболонці щік навпроти малих корінних зубів можна виявити клінічно діагностичну ознаку кору - пятна Філатова - Коплика - Вельского, вони представляють собою щільно фіксовані білі плями, оточені тонкою облямівкою почервоніння (вид «манної каші»). Цей період триває 3-5 днів.

Період висипань змінює катаральний період. Характерно поява яскравої плямисто-папульозної висипки, яка має тенденцію до злиття і утворення фігур з ділянками здорової шкіри. У перший день висип з'являється за вухами, на волосистій частині голови, потім на обличчі і шиї. На 2-й день висипка покриває тулуб і руки. На 3-ю добу елементи виступають на нижніх кінцівках, на обличчі бліднуть. Низхідна послідовність висипу - характерна для кору і служить важливою діагностичною ознакою.

Період реконвалесценції - проявлятися поліпшенням загального стану хворих: їх самопочуття стає задовільним, температура тіла знижується до 36,6С, зникають катаральні симптоми (кашель, нежить), висип регресує зверху вниз, поступово перетворюючись в світло-коричневі плями, пігментація регресує протягом 5 - 7 днів.

Лікування: рекомендовано стаціонарне лікування.

Мітигована форма кору (атипова форма) розвивається у осіб, які отримали пасивну (введення імуноглобуліну) або активну (введення вакцини) імунізацію проти кору або раніше перехворіли нею. Відрізняється більш тривалим інкубаційним періодом (до 21 дня), легким перебігом з мало вираженою або зовсім не вираженою інтоксикацією, скороченим катаральним періодом. Висип - типова, але висипання може виникнути одночасно по всій поверхні тулуба і кінцівок.

Профілактика кору - активна дворазова вакцинація дітей противокоровою вакциною у віці 1 рік і 6 років. Імунізація не менше 95% дітей забезпечує хороший захисний ефект. Пасивна профілактика проводиться протикоровим імуноглобуліном.

У разі виявлення будь-яких симптомів кору (висипки, плями Філатова - Копліка - Бєльського) у себе або своїх близьких, необхідно викликати додому сімейного лікаря для підтвердження або спростування діагнозу.

Підготувала: лікар-інфекціоніст КП «Токмацька БЛІЛ» ТМР Яна Дмитрів 4-50-03

Середа, 20 Лютого 2019 14:04 | Переглядів: 277