Офіційний сайт «Токмацької багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування» Токмацької міської ради.

Розділи

Календар

« Серпень 2022 »
Пн 1 8 15 22 29
Вт 2 9 16 23 30
Ср 3 10 17 24 31
Чт 4 11 18 25  
Пт 5 12 19 26  
Сб 6 13 20 27  
Нд 7 14 21 28  

Пошук

Новини

1 грудня - Всесвітній День Боротьби зі СНІДом

 

 

ВІЛ-інфекція / СНІД - одна з найважливіших проблем людства, що виникла на рубежі 20-21-х століть.

Всесвітнійдень боротьби зі СНІДомвперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

У 1981 році взимку в госпіталі Нью-Йоркського університету зареєстровано кілька випадків ВІЛ-інфекції / СНІДу в США у молодих чоловіків (до 30 років), влітку - вже близько 116 випадків. З цього часу відбулося її катастрофічне поширення по всіх континентах Земної кулі (глобальна пандемія). У 1983-1984 рр. француз Галло і англієць Монтаньє описали ВІЛ (вірус імунодефіциту людини), що стало доказом існування цієї інфекції. У 2008 році Монтаньє отримав Нобелівську премію за це відкриття.

ВІЛ-інфекція — це хвороба в результаті довготривалого розвитку вірусу в клітинах людини, яка характеризується повільно прогресуючим ураженням імунної та нервової систем організму, що проявляється вторинними інфекціями, туберкульозом, пухлинами, підгострим енцефалітом (запаленням головного мозку) та іншими патологічними проявами.

Питання ВІЛ-інфекції в наш час надзвичайно актуальне. За даними світової статистики на сьогоднішній день зареєстровано більше 36 млн ВІЛ-позитивних осіб (з них більше 20 - в Центральній Африці), а кількість випадків смертності від СНІДу перевищила 20 мільйонів осіб. Всього за весь період епідеміологічного нагляду за ВІЛ-інфекцією з 1987 року зареєстровано більше 50 млн ВІЛ-інфікованих осіб.

Україна залишається лідером в Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За оцінками експертів UNAIDS, в Україні з ВІЛ-інфекцією живуть близько 244 тис. осіб, і тільки кожен другий знає про свій діагноз. Станом на 01.01.2018 рікпід наглядом в Україні перебуває 136 378 ВІЛ-позитивних пацієнтів.

В Токмацькому районі в кабінеті «Довіра» перебуває під наглядом 168 ВІЛ-інфікованих осіб. З усіх ВІЛ-інфікованих у 71 пацієнта діагностовано СНІД. За 2018 рік вперше виявлено дану інфекцію у 38 осіб, з них вперше діагностували СНІД у 12 осіб. СНІД – це синдром набутого імунодефіциту людини, кінцева стадія розвитку хвороби, що потребує негайного лікування. З ко-інфекцією ВІЛ-інфекція + туберкульоз під наглядом перебуває 22 особи, з них 5 - з активним туберкульозом, інші – з залишковими явищами після перенесеного туберкульозу.

Існує 2 типи вірусу: ВІЛ-1 (домінує у світі, більш агресивний) та ВІЛ-2 (у Західній Африці). ВІЛ характеризується крайньою мінливістю: вона в 30-100 разів вища, ніж у вірусу грипу (за 1 день відбувається близько 10 млн мутацій одного вірусу). Багатоликість вірусу різко ускладнює можливість отримання вакцини та розробки препаратів для лікування.

ВІЛ стійкий до дії хімічних і фізичних факторів (при температурі вище 56 С0 гине протягом 30 хвилин, 100 С0 – протягом хвилини, під дією дезінфектантів (спирту, ефіру) - 10-15 хвилин). На нього згубно діють сонячна радіація, УФ випромінювання, іонізуюча радіація.

Небезпека ВІЛ-інфекції / СНІДу полягає в ураженні вірусом імунних клітин (T-хелперів CD4). 3а 1 день утворюється 10 млд нових вірусів і руйнується 200 млн імунних клітин. При розмноженні вірусу в організмі інфікованої людини прогресує руйнування імунної системи, яка внаслідок цього втрачає здатність протидіяти патогенним мікроорганізмам і злоякісним пухлинам. Як відомо, в організмі людини живуть мільярди мікроорганізмів: на шкірі і слизових оболонках ротової порожнини, кишківника, дихальних шляхів і т.п. Вони беруть участь в процесі життєдіяльності організму і навіть захищають його від вторгнення патогенних (здатних викликати хворобу) бактерій і вірусів. Але багато з них готові перетворитися на паразитів, що використовують тканини людини в якості поживного середовища. Обов'язкова умова для цього - ослаблення, беззахисність організму, тобто розвиток імунної недостатності. Саме такий стан і викликає діяльність ВІЛ. СНІД – кінцева (четверта) стадія діяльності ВІЛ.

Важливо згадати про те, що тривалість безсимптомного періоду захворювання («сплячий вірус») може досягати 10 і більше років (у середньому 7-10 років, в окремих випадках - до 3-х або до 15-ти років).

 

Шляхи інфікування. ВІЛ у великій концентрації міститься у крові, спермі (вагінальній рідині), грудному молоці.

1. Ін'єкційний шлях (контакт кров-кров) реалізується при випадкових внутрішньом'язових, підшкірних ін'єкціях інфікованою голкою. Ризик зараження в таких випадках становить близько 0,3%. Небезпеку становлять також татуаж, пірсинг, де фактором передачі є голка, інший колючий предмет або фарба. При внутрішньовенних ін’єкціях ймовірність зараження різко зростає до 40%, а також при попаданні вірусу через велику поверхню рани. Для зараження вірусом достатньо крові на кінці голки (для порівняння - така ж кількість вірусу міститься в 4 літрах слини).

В останні роки зросла актуальність природних шляхів інфікування:

2. Статевий - небезпечний анальний або вагінальний секс (тобто секс без презерватива). Цей шлях залишається одним з основних. Наявність вогнищ запалення або порушення цілісності слизових оболонок статевих органів (наприклад, ерозія шийки матки, статевий герпес, гонорея, сифіліс, наявність будь-якого захворювання, що передається статевим шляхом) підвищують ймовірність передачі ВІЛ в обох напрямках, таким чином, можна і заразитися, і заразити. Крім того, ризик найбільш високий для жінок молодого віку і необрізаних чоловіків.

3. Вертикальна передача від матері до дитини відбувається під час вагітності, при народженні (під час пологів або безпосередньо після них) та грудному вигодовуванні.

Сьогодні в нашій країні всім вагітним пропонується пройти тестування на ВІЛ-інфекцію у жіночій консультації. Якщо жінка інфікована, то починаючи з 1 триместру вагітності, їй призначається антиретровірусна терапія (АРТ). Новонароджені також отримують необхідні препарати, при цьому необхідно відмовитися від грудного вигодовування. Цей комплекс заходів дозволяє знизити ризик народження інфікованої дитини з 25-50% до 1%.

ВІЛ не передається через слину, потові виділення, респіраторно (через повітря), потиск руки, сльози, укуси комах, поцілунки, ентерально (з водою або продуктами харчування), при користуванні загальним посудом, рушником.

Радикальні методи лікування ВІЛ-інфекції, на жаль, в даний час не розроблені, однак, у світовій практиці існують лікарські засоби, що знижують прогресування захворювання і збільшують тривалість життя – це антиретровірусні препарати (АРВ-препарати) та препарати для лікування та профілактики опортуністичних хвороб (туберкульозу, герпесу, кандидозу та ін.), які можна отримати при необхідності в кабінеті «Довіра» КП «Токмацька БЛІЛ» ТМР. Але починати терапію при виявленні захворювання необхідно якомога швидше для запобігання прогресування хвороби з її негативними наслідками.

Найважливішим напрямом у боротьбі з пандемією є своєчасне максимальне обстеження населення на ВІЛ-інфекцію. У нашому місті отримати консультацію щодо обстеження можливо у свого сімейного лікаря, а також у поліклініці КП «Токмацька БЛІЛ» ТМР, насамперед в кабінеті «Довіра» (сайті антиретровірусної терапії), кабінеті інфекційних захворювань, кабінеті дерматовенеролога, нарколога, невропатолога, хірургічному кабінеті, в стаціонарних відділеннях, також у лікарнях м. Молочанська. Обстеження проводиться добровільно, конфіденційно, безкоштовно. Всі дані про ВІЛ-інфікованих і їх партнерів медичні працівники розглядають як лікарську таємницю, за її розголошення передбачена юридична відповідальність.

Підготувала:

завідувач кабінету «Довіра», лікар-інфекціоніст поліклініки КП «Токмацька БЛІЛ» ТМР, канд. мед. наук Жандарова Надія ОлександрівнаЧетвер, 28 Листопада 2019 13:02 | Переглядів: 333