Кабінет Ендоскопії
Кабінет ендоскопії КП «Токмацька БЛІЛ» ТМР
Ендоскопія шлунково-кишкового тракту – що це?
Ендоскопічне дослідження шлунково-кишкового тракту – це високоточний, інформативний безпечний метод діагностики, який дозволяє за допомогою ендоскопа проникнути в порожнисті органи і надати детальну інформацію лікарю про ознаки захворювання. Ендоскоп оснащений маленькою камерою, що дозволяє прицільно оглянути необхідні області. Ендоскопічна хірургія – перспективний напрямок в медицині. Вважається одним із найбільш сприятливих, мало травматичних втручань. Ендоскопія шлунково-кишкового тракту використовується з діагностичною і лікувальною метою. Як дослідження, так і операцію вдається провести з мінімальними втратами крові, без масштабних розрізів, тим самим полегшивши протягом післяопераційного періоду, попередивши розвиток ускладнень. Ендоскоп – досить мініатюрний і тонкий оптичний прилад. Сучасна ендоскопія проводиться шляхом введення апарату через ротову порожнину або анальний отвір.
Езофагогастродуоденоскопія
Ендоскопічне обстеження, яке дає змогу детально оглянути і вивчити верхню частину шлунково-кишкового тракту: стравохід, шлунок, дванадцятипалу кишку.
Як відбувається обстеження
За 3-5 хв. до початку обстеження горло зрошують 10% розчином лідокаїну. Пацієнта вкладають на спеціальну кушетку на лівий бік, медична сестра контролює положення пацієнта і стежить за його станом. Лікар вводить апарат через ротову порожнину. Обстеження відбувається протягом 5-7 хв.
Покази до проведення
Діагностичну езофагогастродуоденоскопію найчастіше виконують при:
- Диспепсичних явищах (біль живота,відрижка, печія);
- Підозрі на виразку шлунка або дванадцятипалої кишки;
- Підозрі на онкологічну патологію;
- Дисфагії – утруднене, порушене ковтання;
- Підозрі на наявність або наявній кровотеч;
- Підозрі медикаментозного пошкодження слизової оболонки
верхнього відділу травного тракту в пацієнтів, які довший час приймають протизапальні не стероїдні ліки;
- У якості скринінгу або контролю в пацієнтів з підвищеним
ризиком розвитку року (при гастроезофагеальній рефлексній хворобі зі стравоходом Барретта, злоякісній анемії в ході атрофічного гастриту, резекції шлунку).
Підготовка до обстеження
Перед обстеженням не можна вживати їжу і рідину мінімум за 6 годин до початку обстеження (у невідкладних випадках за 3-4 години, або необхідно зробити промивання шлунка). Найкраще проводити обстеження натще.
Фіброколоноскопія
Ендоскопічне обстеження нижнього відрізку шлунково-кишкового тракту: огляд порожнини прямої та товстої кишок.
Як відбувається обстеження
Напередодні обстеження пацієнт готує кишківник до огляду за допомогою спеціальних препаратів. Обстеження проводиться при створенні потрібного медикаментозного фону або під загальним знечуленням. Перед початком обстеження пацієнту вимірюють частоту пульсу, рівень артеріального тиску, вводять катетер у периферійну вену. Пацієнт переодягається у спеціальний одноразовий одяг (шорти, халат, бахали), лягає на спеціальну кушетку на лівий бік. Щоб створити сприятливий для обстеження фон внутрішньовенно вводять відповідні медикаменти (спазмолітин + знеболювальне). При загальному знечуленні обстеження починають після того, як пацієнт засне. Ендоскоп, змазаний гелем з лідокаїном, вводять у пряму кишку через задній прохід. Завдяки сучасним тоненьким апаратом обстеження викликає мінімум дискомфорту та виключає травми й пошкодження.
Покази до проведення
Діагностичну колоноскопію найчастіше виконують:
- Підозрюючи патологічні зміни в товстій кишці, симптомами яких можуть бути: ректальні кровотечі, біль живота, зміна ритму випорожнень, часті проноси або закрепи, наявність патологічних домішок у калі;
- Профілактично кожній людині у віці після 45 років.
Підготовка до обстеження
За 2-3 доби до проведення процедури необхідно виключити з раціону: свіжі фрукти (малину, смородину, виноград, ківі – у будь-якому вигляді), зелень, ягоди, гриби, квасолю, горох, чорний хліб, насіння, горіхи, газовані напої, молоко, м'ясо, рибу в соусі, ковбасу. Не вживати активоване вугілля та препарати із вмістом заліза. Можна вживати: фільтрований м'ясний бульйон, відварені м'ясо , рибу, філе птиці, сир, білий хліб (сухарі або вчорашній), домашнє печиво без волокон, чай, каву, негазовані напої, кисіль, фруктові освітлені соки без м'якоті ( крім соків червоного та фіолетового кольорів). У день перед обстеженням не вживати тверду їжу. Можна тільки рідину, напої.
Двохетапна підготовка будь яким із послаблюючих препаратів (Фортранс, Коло кіт, Мовіпреп) завжди є якіснішою і легшою для пацієнта.
Фібробронхоскопія
Ендоскопічне обстеження, яке дозволяє оглянути та оцінити слизову носо-, ротоглотки, трахеї, бронхіального дерева, виконати діагностичні чи лікувальні маніпуляції на бронхах за допомогою ендоскопа.
Як відбувається обстеження
Безпосередньо перед проведенням обстеження лікар проводить місцеву анестезію, обробляючи препаратом слизову оболонку носової порожнини та ротоглотки. Після цього лікар вводить ендоскоп у дихальні шляху, поступово оглядаючи нижні відділи трахебронхіального дерева. Оскільки діаметр ендоскопа набагато менший за просвіт трахеї та бронхів, не потрібно боятися, що Ви задихнетеся: під час обстеження дихання не порушується.
Покази до проведення:
- Діагностика гострих запальних процесів у легенях.
- Діагностика хронічних запальних процесів у легенях.
- Довготривалий ( більше ніж 3 тижні) кашель, який не піддається лікуванню.
- Зміна характеру кашлю.
- Кровохаркання.
- Виявлені під час рентгенологічного обстеження зміни, що потребують додаткового детального уточнення.
Підготовка до обстеження
Перед обстеженням не можна вживати їжу, як мінімум за 6 годин до його початку. Необхідно мати ЕКГ і дослідження функції зовнішнього дихання.
Бронхоальвеолярний лаваж
Промивання трахеобронхіального дерева стерильним розчином із забором використаної рідини на дослідження клітин, які в ній присутні, або бактеріальний посів для визначення збудника захворювання і чутливості до антибіотиків (антибіотикограма).
На базі лікарня працює кабінет ендоскопії, обладнаний сучасною відео ендоскопічною системою фірми «OLYMPUS».
На базі кабінету виконуються наступні обстеження:
-Езофагогастродуоденоскопія (гастроскопія);
- З проведенням рН-метрії;
- Зі взяттям матеріала для біопсії;
- Проведення уреазного теста для визначення Helicobacter pylori
-Колоноскопія;
-Бронхоскопія;
Види оперативної ендоскопії:
-видалення сторонніх тіл верхніх відділів ШКТ,
-ендоскопічна зупинка кровотеч
Ендоскопічне обстеження безпечне. Протипоказань до нього практично немає. Його можна робити дітям і людям похилого віку. У кожному випадку лікар визначає необхідність і можливість проведення процедури.